Головна | Зробити стартовою |  Проект Інституту трансформації суспільства   
   
Сьогодні Вт, 20 грудня, 
Карта порталу
Реклама
RSS-експорт
Украинские города в Интернете
Ukrainian cities in Internet
Головне
Адміністративно-  
    територіальний устрій України
Законодавство України
Книги та статті
Газета „Місто і люди”
Ділова інформація
Довідкова інформація
Фотогалерея міст
Архів новин
Форум
Розсилка новин
Всеукраїнська рада
міських голів
Міста-партнери проекту
МОДЕЛЬ  
адміністративно-
територіальної
реформи
в Україні
Муніципальне
консультативне бюро
Партнерство міст
Міжнародний досвід
місцевого самоврядування
Австрія
Швейцарiя
Фінлядія
Норвегія
Швеція
Франція
Нідерланди
Польща
Словаччина
Проекти ІТС
Центри НАТО в регіонах
України
Розвиток міст шляхом євроін-
теграції: досвід країн
Вишеградської групи для
України
Європейська перспектива
українських міст у контексті
польського досвіду (на
прикладі міста Феодосія)
Партнерство малих міст
України та малих міст країн
Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого
самоврядування – для
українських міст
Вивчення шведського досвіду
місцевого самоврядування
Налагодження співпраці між
діловими колами українських
та польських міст
Веб-проекти ІТС
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналі-
тичний сервіс столиці
України
Міські оголошення
Робота і навчання в Україні
Форум
Вибори в Україні:
народ має знати правду
Інтернет-конференції
Новости Украины и мира на mobus.com
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
 
Про проект Учасники проекту "Українські міста в Інтернеті" Як долучитися до проекту?

Алушта Вінниця Ковель Новоград-Волинський Севастополь
Алчевськ Вознесенськ Коростень Первомайськ
(Управління освіти)
Сєвєродонецьк
Бахмач Волочиськ Куп'янськ Пирятин Скадовськ
Бердичів Гадяч Коростишiв Прилуки Сміла
Біла Церква Городня Миколаїв Прилуцький район Фастів
Бориспіль Житомир Миргород Ромни Хмільник
Бровари Золотоноша Нетішин Сарни Черкаси
Васильків Калуш Ніжин Свалява Чернігів
Вишгород Київ Нікополь Світловодськ Южноукраїнськ

2009-05-20 | Нікополь

Реформа місцевого самоврядування та виборчого законодавства: круглий стіл міських голів Дніпропетровщини

Реформа місцевого самоврядування та виборчого законодавства: круглий стіл міських голів Дніпропетровщини

20 травня 2009 року в Нікополі (Дніпропетровська обл.) відбувся круглий стіл „Проведення в Україні реформи місцевого самоврядування та реформи виборчого законодавства відповідно до вимог європейської інтеграції”. Він був організований Інститутом трансформації суспільства (директор – Олег Соскін) у співпраці з Нікопольською міською радою. 


Під час круглого столу:
~ Вироблено пропозиції до Закону України „Про вибори народних депутатів України” щодо проведення виборів за відкритими партійними списками та до Закону України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” щодо проведення виборів за мажоритарним принципом.
~ Намічено план заходів, які необхідно здійснити в обласних, міських, селищних радах для успішного впровадження реформи місцевого самоврядування в Україні.
~ Ухвалено модель проведення І Всеукраїнських національних зборів міських голів, присвячених питанням адміністративно-територіальної реформи та реформи виборчої системи в Україні.
~ Ухвалено й підписано Резолюцію та Звернення міських голів і лідерів громадських організацій України до Президента Парламентської Асамблеї Ради Європи пана Луїса Марії де Пуча на підтримку Резолюції ПАРЄ щодо доцільності проведення в Україні реформи виборчої системи.

Учасники заходу: міські та селищні голови, представники міських та селищних рад Дніпропетровської області; керівники фракцій та депутати Нікопольської міської ради; Волочиський міський голова (Хмельницька область); керівники Інституту трансформації суспільства; громадські організації та засоби масової інформації Дніпропетровщини. 

Виступи
 
Сергій Старун, Нікопольський міський голова:
– На нашій базі організований і проводиться круглий стіл з дуже актуальної теми, яка була запропонована Інститутом трансформації суспільства для сьогоднішнього обговорення. Якщо говорити про виборчу модель, то мають свої плюси як пропорційна, так і мажоритарна система. Суспільство зараз змінюється. І ми повинні адекватно реагувати на ці зміни, знаходити в чинному українському законодавстві вади, які потрібно виправити. При цьому слід врахувати, що, як показала практика, місцеве самоврядування та філософія виборів – це ті дві системи, які у нинішньому своєму вигляді не дозволяють Україні розвиватися. В Європі вже всім зрозуміло, що сильні міста, селища, села – це сильна держава. Натомість у нас вважають, що коли буде сильна верхівка, то буде сильна держава. 

Це помилкова точка зору. Усе, що відбувається в країні, і за рахунок чого вона може розвиватися, відбувається безпосередньо в місцевих громадах, де йде реальне життя. Однак нинішнє законодавство не дає змоги розвиватися місцевому самоврядуванню як основі майбутньої європейської держави. Українському суспільству потрібно запропонувати модель, яка була б випробувана на світовому досвіді. Я є супротивником революційних змін. На мою думку, як би важко нам не було, у який би тупик ми не заходили, вихід з нього повинен бути лише спокійний, і довіритися можна лише розумним, інтелектуальним людям.
 
Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства (Київ):
– Сьогодні ми проводимо вже вісімнадцятий круглий стіл, що їх у 2009 році організував за участі міських голів Інститут трансформації суспільства в регіонах України. Наш Інститут працює з містами вже близько восьми років. Наразі міські голови звернулися до нас, розповівши, що в Україні, на відміну від інших країн, не відбуваються зміни в місцевому самоврядуванні. Виникає питання – чому в інших країнах відбулися такі зміни, а у нас – ні. Ми ставили це питання усім державним керівним органам, структурам, але відповіді не отримали. У ході подібних круглих столів ми виробили певну систему аргументів та інших рішень. 

Приводом для рішучої роботи стала Резолюція ПАРЄ, в якій наголошено на тому, що виборча система в Україні не відповідає європейським стандартам. У Резолюції, зокрема, сказано, що потрібно передбачити зміну системи виборів до Верховної Ради України шляхом запровадження відкритих списків. ПАРЄ жорстко поставила перед українською владою вимогу змінити виборчу систему як до Верховної Ради, так і до місцевих органів влади. На жаль, це рішення ніхто не виконав. Не виконані також і вимоги Європейської хартії місцевого самоврядування, хоча Україна її ратифікувала. Наша країна взяла на себе зобов’язання привести своє законодавство у відповідність до європейських стандартів, і повинна це зробити. 

Таким чином ми спостерігаємо досить серйозне протиріччя: з одного боку, є декларації на вищому державному рівні, що Україна рухається шляхом демократизації, побудови європейської моделі розвитку, наріжним каменем якого є місцеве самоврядування, а з другого – відбувається узурпація центральною владою всіх повноважень місцевого самоврядування. Воно дедалі  більше урізається і перетворюється на якийсь атавізм в Україні. Міські голови впевнені, що необхідно вимагати змін до виборчої системи, бо чинна модель не дає можливості сьогодні  запровадити реальну, повноцінну систему місцевого самоврядування, а також обрати ефективний депутатський корпус Верховної Ради України. 

Мери усіх областей, де відбувалися круглі столи, уже підписали і надіслали звернення до Президента ПАРЄ із підтримкою положень зазначеної вище Резолюції. Наразі процес формування своїх вимог міськими головами входить у вирішальну фазу. У середині червня ми проведемо в Києві засідання Національного комітету з реформи виборчої системи та місцевого самоврядування, куди запросимо послів ОБСЄ, Ради Європи та провідних європейських країн. Там будуть прийняті рішення по реформах, які ми пропонуємо, а саме: у містах, де населення не перевищує 100 тисяч, проводити мажоритарні вибори; на мажоритарних засадах найкраще проводити вибори і до обласної ради; у великих містах, а також на виборах депутатів до Верховної Ради доцільно застосувати іншу модель – поєднання мажоритарного і партійного принципів.
 
Галина Чорна, Волочиський міський голова (Хмельницька область):
– Я вважаю, що Нікополю пощастило, бо тут представники різних партій нормально співіснують. У Волочиську також вдалося об’єднати депутатів усіх партій для вирішення спільних інтересів громад. Але така ситуація в містах є скоріше винятком, ніж правилом.  Хвилює те, що через закриті партійні списки до міських рад потрапляють такі депутати, рівень професійної підготовки яких недостатній для прийняття важливих рішень. Як наслідок, органи місцевого самоврядування демонструють низьку ефективність роботи. Що нам дасть пропорційно-мажоритарна система? У кожному окрузі партія виставлятиме свого кандидата, і тоді вона значно відповідальніше ставитися до підбору людей, які будуть претендувати на депутатський мандат. Якщо депутатський корпус приймає рішення, яке шкодить громаді, відповідальним перед виборцями завжди залишається міський голова. Але ж громада голосує як за міського голову, так і за депутатів. Відповідно, якщо за відкритими партійними списками  депутат проходить до міської ради, він нарівні із міським головою повинен бути відповідальним перед виборцями свого округу, які його обирали.
 
Обговорення
 
Василь Голуб, міський голова м. Жовті Води, зазначив,що нині прийняття багатьох рішень у міських радах залежить від того, що накажуть згори регіональним представникам вожді партій. Щоб виправити ситуацію, наступні вибори потрібно проводити за новою моделлю, для чого слід внести зміни у виборче законодавство. „Нам нелегко в містах, районах, селах. Але згори нам не підкажуть, як вирішувати проблеми. Міські голови мають вносити і відстоювати інтереси громад, і таким чином творити нову модель держави. Таку, де б у кожної посадової особи, громадянина була можливість виконувати свої функції. Реформа виборчого законодавства – один із інструментів будівництва такої моделі,” – сказав пан В. Голуб.
 
Олександр Кальченко, голова фракції Партії регіонів у Нікопольській міській раді, дотримується протилежної точки зору.„Чому в Нікопольській міськраді немає конфліктів і війни? Тому що ми обиралися за партійними списками. Якби була мажоритарна система, проблем було б набагато більше. За останніх три роки жодних наказів зверху ми не отримували. Ми живемо самостійно, і ніхто нами не керує,” – сказав О.Кальченко.
 
Юрій Лазаренко, голова фракції Блоку Лазаренка у Нікопольській міській раді, підкреслив, що в України вже був досвід проведення виборів як за мажоритарною, так і за пропорційною  системою. „У партій обов’язково є дисципліна, ідеологія. А у мажоритарників, окрім особистих амбіцій, нічого немає. Окрема людина, яка приходить у політику, не має ні дисципліни, ні ідеології, ні політичних принципів. Такий депутат готовий тільки до компромісів і меркантильних домовленостей. Модель, що має за мету формування лідерів корпоративного значення, більше підходить парламенту, а в регіонах слід задіяти персоніфіковано-пропорційну систему виборів,” – вважає Ю.Лазаренко.
 
Олександр Разін, депутат від БЮТ у Нікопольській міській раді, зазначив, щопротягом трьох років рада працювала над якісним складом своїх депутатів. „Ми зацікавлені, щоб у нас були знакові, хороші, порядні люди. Кожен депутат у нас закріплений за виборчою дільницею, працює з виборцями, а не займається політикою,” – повідомив О. Разін.
 
Володимир Багрій, керівник фракції Комуністичної партії України у Нікопольській міській раді, розповів, що він вісім разів вибирався депутатом міськради і знає, що робили раніше, і що сьогодні. „Що стосується виборів мера, то тут, звичайно, повинна бути мажоритарна система. Наприклад, за усі проблеми ветеранів, що не можуть вирішити депутати міськради, відповідаємо лише я і міський голова. Зараз нам дуже важко знайти у своїх партіях лідерів на місцевому рівні. Вибори, на мою думку, мають відбуватися за відкритими партійними списками. Добре, що у нашому місті міський голова зміг об’єднати наших вісім партій, які працюють на інтереси громади, а в багатьох містах депутати чубляться, що значно знижує дієвість органів місцевого самоврядування,” – сказав В. Багрій.
 
Заключні слова
 
Сергій Старун, Нікопольський міський голова, на завершення круглого столу  подякував директору Інституту трансформації суспільства, професору О. Соскіну, експертам, міським головам Дніпропетровської області, які приїхали до міста Нікополя, щоб узяти участь у такому важливому заході та разом обговорити спільні наболілі проблеми, які сьогодні турбують лідерів місцевих громад, що прагнуть побудувати нове українське суспільство європейського зразка. „Налагодження безпосередніх контактів між міськими головами дозволить нам об’єднати зусилля і спільно подолати всі перепони, які гальмують розвиток України на сучасному етапі”, – підсумував міський голова С. Старун.
 
Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, подякував учасникам круглого столу і висловив задоволення стосовно результатів, яких вдалося досягти під час заходу: лідери місцевих громад Дніпропетровщини одноголосно висловилися за те, що реформування системи влади в Україні має відбуватися через проведення реформи місцевого самоврядування і реформи виборчого законодавства відповідно до вимог європейської інтеграції. О.Соскін наголосив, що „мери сьогодні є тією рушійною силою в суспільстві, які, маючи величезний потенціал своїх громад, можуть домогтися від владної верхівки запуску реформи місцевого самоврядування в Україні та сформувати нову систему організації та контролю влади”.
 
Круглий стіл в м. Нікополі – це 12 -й захід за участю міських голів, організований Інститутом трансформації суспільства в регіонах України. Наразі вже понад 170 міських голів України підписали Резолюцію про необхідність негайного внесення змін до виборчого законодавства України. Рішення, прийняті під час таких круглих столів, є надзвичайно важливими в умовах складної політичної, економічної, фінансової та структурної кризи, що нині склалася в нашій державі.

 

Звернення
міських голів та лідерів громадських організацій України
до Президента Парламентської Асамблеї Ради Європи
пана Луїса Марії де Пуча


Звернутися до Вас нас змушує надзвичайна ситуація, що склалася в Україні в результаті внесення змін до виборчого законодавства щодо виборів депутатів як до Верховної Ради України, так і до місцевих рад. Вибори за пропорційною системою, яка впроваджена в Україні, призвели до руйнації парламентаризму, що в умовах парламентсько-президентської форми правління може набути незворотних рис. Про це своєчасно попереджала Парламентська Асамблея Ради Європи під час обговорення ситуації в Україні за терміновою процедурою на другій частині чергової сесії ПАРЄ, яка відбулася 16-20 квітня 2007 року в Страсбурзі.

Ми цілком згодні зі змістом Резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи „Функціонування демократичних інституцій в Україні” №1549 (2007) і підтримуємо заклики та рекомендації ПАРЄ щодо внесення змін до виборчого законодавства України шляхом запровадження відкритих партійних списків не в єдиному загальнодержавному окрузі, а у визначених регіональних округах.

Ми серйозно стурбовані тим, що сьогодні ні Президент України, ні Верховна Рада України, ні Кабінет Міністрів України не забезпечують виконання положень зазначеної Резолюції, не ініціюють змін українського законодавства задля приведення його у відповідність до рекомендацій ПАРЄ.

Ми звертаємося до Вас із проханням розглянути на черговій сесії ПАРЄ у 2009 році питання про виконання Україною положень Резолюції ПАРЄ №1549 (2007).

Ми також вважаємо за потрібне, щоб зазначене питання постійно знаходилося в полі зору Моніторингового комітету ПАРЄ. Дуже важливо, аби цей Комітет став більш ефективним та діяльним щодо контролю за реалізацією Україною рекомендацій Парламентської Асамблеї Ради Європи. У зв’язку з цим нас турбує пасивна позиція народного депутата України Сергія Головатого, голови Моніторингового комітету ПАРЄ, з цього питання. Чи не вважаєте Ви за доцільне поставити питання про усунення пана С.Головатого з цієї посади?

Принагідно хочемо поінформувати Вас, що наразі вже понад 170 міських голів України підписали Звернення до Вас як Президента Парламентської Асамблеї Ради Європи з проханням розглянути питання про виконання Україною Резолюції ПАРЄ №1549 (2007).

На жаль, ми досі не отримали від Вас відповіді по суті поставленого нами питання. Просимо Вас призначити відповідальну особу для обговорення цієї проблеми.

З повагою,

Учасники круглого столу „Проведення в Україні реформи місцевого самоврядування
та реформи виборчого законодавства відповідно до вимог європейської інтеграції”
(м. Нікополь, Дніпропетровська обл., 20 травня 2009 року)


Старун Сергій, Нікопольський міський голова
Голуб Василь, Жовтоводський міський голова
Протеняк Володимир, Апостолівський міський голова
Матвєєв Анатолій, Синельниківський міський голова
Завгородня Тетяна, заступник Дніпродзержинського міського голови
Решетніков Валерій, заступник Нікопольського міського голови
Горяна Валентина, секретар Нікопольської міської ради
Лазаренко Ю.М., керівник депутатської фракції „Блок Лазаренка” Нікопольської міської ради
Багрій В.П., депутат Нікопольської міської ради від КПУ


Після закінчення круглого столу відбулася прес-конференція для місцевих ЗМІ, під час якої Олег Соскін розповів про діяльність Інституту трансформації суспільства у сфері аналізу та вироблення науково-практичних механізмів реформування системи місцевого самоврядування та виборчого законодавства в Україні.



Учасники заходу також відвідали могилу кошового атамана Івана Сірка.


Прес-служба
Інституту трансформації суспільства

[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
Загрузка...
 
Новини міст України
Шляхи впровадження інноваційно-інвестиційної моделі розвитку в українських містах Адміністративно-територіальна реформа в Україні: оптимальна модель ЄС і місцеве самоврядування: досвід вишеградських міст та українська перспектива
НОВИНИ МІСТ-УЧАСНИКІВ ПРОЕКТУ
Муніципальне життя
2011-12-20 | Ромни
2011-12-20 | Ромни
2011-12-20 | Новоград-Волинський
2011-12-20 | Новоград-Волинський
Всі новини розділу   
Економіка
2011-12-16 | Новоград-Волинський
2011-12-20 | Біла Церква
2011-12-16 | Новоград-Волинський
2011-12-15 | Ромни
Всі новини розділу   
Гуманітарна сфера
2011-12-20 | Новоград-Волинський
2011-12-20 | Новоград-Волинський
2011-12-20 | Новоград-Волинський
2011-12-16 | Новоград-Волинський
Всі новини розділу   
Спорт
2011-12-20 | Новоград-Волинський
2011-12-20 | Новоград-Волинський
2011-12-20 | Хмільник
2011-12-20 | Черкаси
Всі новини розділу   
Новини України
2011-12-20 18:53
О.Соскін прогнозує девальвацію долара

Найближчим часом слід очікувати девальвацію долара, хоча цей процес відбуватиметься повільніше у порівнянні з девальвацією євро. Про те долар все ж залишатиметься найміцнішою світовою валютою. Таку прогноз у коментарі УНН дав директор Інституту трансформацій суспільства Олег Соскін.

2011-12-20 15:58
Тимошенко: "Батьківщина" мене не зрадила. Але закон про вибори - ганебний

Юлія Тимошенко заявляє про відсутність розколу між нею та її партією, зокрема, у питанні голосування за закон про вибори народних депутатів. Про це вона написала у відкритому листі, поширеному прес-службою "Батьківщини".

2011-12-20 15:57
Джерело: Газові угоди з Росією погодять вже ввечері

Приблизно о 18 годині за київським часом буде оголошено про погодження тексту міжурядової газової угоди з Росією. Про це повідомляють джерела "Української правди" в уряді.

2011-12-20 15:53
Генпрокуратура може реанімувати "справу Ющенка"

Генпрокуратура може відновити розслідування кримінальної справи стосовно Віктора Ющенка. Про це повідомив перший заступник генпрокурора Ренат Кузьмін в інтерв'ю газеті "

Комсомольская правда в Украине".

2011-12-20 15:52
Держбюджет-2012 не надходив до комітету Ради?

Проект державного бюджету на 2012 рік не надходив до бюджетного комітету Верховної ради. Про це "

Економічній правді" повідомило джерело в бюджетному комітеті Верховної ради.

2011-12-20 15:50
Кузьмін відмовився назвати імена замовників вбивства Гонгадзе

Генеральна прокуратура підозрює "відомих людей" у замовленні вбивства Георгія Гонгадзе. Про це повідомив перший заступник генпрокурора Ренат Кузьмін в інтерв'ю газеті "

Комсомольская правда в Украине".

2011-12-20 12:32
Украина является крупнейшим плательщиком в бюджет РФ – Кожара

Народный депутат Украины (Партия регионов) Леонид Кожара убежден, что цена на российский газ для Украины должна быть рациональной и оправданной, передает пресс-служба ПР.

2011-12-20 12:28
Євродипломат: угоду про асоціацію України з ЄС підпишуть не раніше 2016 року

Ймовірною датою підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС є 2016 рік. Про це в інтерв’ю The EUobserver сказав дипломат ЄС

2011-12-20 12:26
Янукович отбыл с рабочим визитом с Россию. Договариваться о газе?

Во вторник, 20 декабря, Президент Украины Виктор Янукович посетит с рабочим визитом Российскую Федерацию.

2011-12-20 12:24
В ПР украинцам скорбно предложили готовиться к повышению тарифов на газ

Повышение цены на российский газ до 416 долларов за тысячу кубометров приведет к повышению тарифов на газ для нужд населения. Об этом в комментарии для спецпроекта «5-го канала» «Энергонадзор» сказал народный депутат от Партии регионов, член бюджетного комитета ВР Владислав Лукьянов, сообщает прес-служба телеканала.

Всі новини   
 
Новини міст України
2011-12-20 | Ромни
2011-12-20 | Новоград-Волинський
2011-12-20 | Новоград-Волинський
2011-12-20 | Новоград-Волинський
2011-12-20 | Новоград-Волинський
2011-12-20 | Новоград-Волинський
2011-12-20 | Хмільник
2011-12-20 | Хмільник
2011-12-20 | Ромни
2011-12-20 | Хмільник
2011-12-20 | Хмільник
2011-12-20 | Прилуцький район
2011-12-20 | Прилуцький район
2011-12-20 | Хмільник
Всі новини   
Пошук роботи
Загрузка...
Загрузка...
Оголошення
2011-12-19 | Новоград-Волинський
Новоград-Волинський: Депутат Житомирської обласної ради Муженко Віктор Миколайович проводить прийом громадян міста
2011-12-19 | Нікополь
Шановні жителі та гості міста!
2011-12-16 | Новоград-Волинський
До уваги новоград-волинців
Всі оголошення   
Опитування на порталі
Що Ви будете робити, якщо ціни на газ та інші житлово-комунальні послуги підвищаться на 50%?
буду платити за новими тарифами
буду платити за старими тарифами
не буду платити
буду брати участь у будь-яких акціях протесту
не визначився
 
Архів опитувань
 
Новини Києва
2011-12-20 16:11
На вулицях Києва запустять wi-fi?
2011-12-20 16:10
"Київавтодор" обіцяє полегшити життя автомобілістам у наступному році
2011-12-20 16:09
Підозрюваний у вбивстві столичного фотографа уже в СІЗО
2011-12-20 12:52
Под Апелляционным судом Киева митингуют 150 сторонников Тимошенко
2011-12-20 12:51
"Скорая помощь " будет приезжать к киевлянам без врача
2011-12-20 12:49
Киев получит новый логотип: работы дизайнеров пока далеки от совершенства
Всі новини